Instalacje fotowoltaiczne – co warto wiedzieć przy projekcie instalacji fotowoltaicznej
Panele fotowoltaiczne szturmem pobijają Polskie domy i przedsiębiorstwa. Coraz więcej osób decyduje się na pozyskiwanie energii ze słońca. Instalacja fotowoltaiczna może zapewnić niezależność energetyczną, co przy rosnących cenach energii jest istotnym czynnikiem. Instalacja systemu fotowoltaicznego to długoterminowa inwestycja, która może pomóc oszczędzić na rachunkach za energię elektryczną. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat instalacji fotowoltaicznych.
Fotowoltaika — co to jest?
Fotowoltaika polega na bezpośrednim przetwarzaniu światła słonecznego na energię elektryczną. Panele fotowoltaiczne składają się z kilku ogniw, które zawierają dwie warstwy materiału półprzewodnikowego. Kiedy światło słoneczne uderza w ogniwo, powoduje wybijanie elektronów z atomów w półprzewodniku. Generuje to prąd elektryczny, który może być wykorzystany do zasilania urządzeń elektrycznych. Ogniwa fotowoltaiczne są zwykle wykonane z krzemu, ale można też używać innych materiałów, takich jak tellurek kadmu czy selenek indowo-miedziowy. Panele fotowoltaiczne są stosowane od ponad 50 lat i jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów przekształcania energii odnawialnej. Ponieważ koszt paneli fotowoltaicznych spada z każdym rokiem, technologia ta staje się coraz bardziej przystępna dla konsumentów.
Ile paneli fotowoltaicznych do domu?
Liczba paneli fotowoltaicznych potrzebnych do zasilania domu zależy od wielu czynników, m.in. od wielkości domu, średniej ilości światła słonecznego, jaką otrzymuje, oraz od zużycia energii elektrycznej. Istotnym czynnikiem jest również wielkość dachu, która bezpośrednio wyznacza powierzchnię, którą może zająć instalacja fotowoltaiczna. Najprostszym sposobem na oszacowanie tego ile paneli fotowoltaicznych potrzebujesz, aby zaspokoić energetyczne potrzeby swojego gospodarstwa domowego, jest zapoznanie się z rocznym zużyciem prądu. Zapotrzebowanie na prąd zazwyczaj plasuje się na stałym poziomie, jednak warto rozważyć, czy nie planujesz instalacji klimatyzacji, lub innych urządzeń, które mogą znacząco wpłynąć na wzrost zużycia prądu. Ile paneli fotowoltaicznych na 1kW? Przyjmując średnią moc paneli fotowoltaicznych na 1kW potrzebne będą 3 panele fotowoltaiczne. Najlepiej jednak skonsultować się ze specjalistą, który po zapoznaniu się z warunkami Twojego domu oraz zapotrzebowaniu na energię elektryczną, będzie w stanie ocenić, ile paneli fotowoltaicznych będzie najkorzystniejszych dla Twojego domu.
Energia fotowoltaiczna — od czego zależy ilość wytworzonego prądu
Ilość energii elektrycznej produkowanej przez system fotowoltaiczny zależy od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest ilość światła słonecznego, które uderza w baterie fotowoltaiczne. Generalnie systemy, które są wystawione na większe działanie promieni słonecznych i mają większy stopień nachylenia, będą produkować więcej energii elektrycznej. Instalacja fotowoltaiczna jest zwykle instalowana na dachach zwróconych na południe. Warto pamiętać również o tym, że mimo mniejszej ilości słonecznych dni w okresie jesienno-zimowym, baterie woltaiczne są w stanie produkować energię nawet przy niskich temperaturach.
Instalacja fotowoltaiczna — czy się opłaca?
Instalacja fotowoltaiczna może być świetnym sposobem na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i zaoszczędzenie pieniędzy na rachunkach za energię. Panele fotowoltaiczne nie emitują żadnych zanieczyszczeń, co czyni je czystym i odnawialnym źródłem energii. Wreszcie okres zwrotu inwestycji w instalacje fotowoltaiczne wynosi zazwyczaj 5-10 lat, co oznacza, że w dłuższej perspektywie czasowej przyniosą ci oszczędności.