Panele fotowoltaiczne polikrystaliczne i monokrystaliczne – różnice
Jak zbudowane są panele fotowoltaiczne?
Panel fotowoltaiczny ma kształt prostokąta. Na jego powierzchni znajduje się warstwa ogniw fotowoltaicznych, zbudowana z krzemu. Ogniwa są zafoliowane i pokryte obramowanym jasnym szkłem. Jasność szkła jest tutaj kluczowa – musi być jak największa, aby do ogniw dotarła maksymalna ilość promieni słonecznych. W powszechnym użyciu są panele fotowoltaiczne Gdańsk z powłokami antyrefleksyjnymi, które mają za zadanie niwelować zjawisko odbijania się promieni słonecznych od powierzchni paneli.
Wszystkie elementy ułożone są warstwowo. Centrum stanowi bardzo cienka (mniej niż 1 milimetr grubości) warstwa krzemu krystalicznego, który jest obłożony folią EVA. Na dole jest podkład nadający konstrukcji sztywności. Pojedyncze ogniwa fotowoltaiczne są ze sobą połączone przewodami, które mają za zadanie przewodzić prąd.
Ile ogniw fotowoltaicznych mieści się w jednym panelu?
Pojedyncze ogniwa mają wymiary 15 na 15 cm. Na takiej powierzchni mieści się około 60 jednostek, które są usytuowane rzędowo (po 10 sztuk w jednym rzędzie). W zależności od potrzeb, można zainstalować również panele, które składają się z 48 albo z 72 ogniw. Wszystkie te rodzaje paneli różnią się mocą (moc zależy bezpośrednio od ilości ogniw).
Rodzaje paneli fotowoltaicznych
Na rynku najczęściej spotkamy się z ogniwami fotowoltaicznymi grubowarstwowymi. Następnie, dzielimy je na monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. ZA bardziej wydajne uchodzą moduł monokrystaliczne – ich sprawność określa się na poziomie 19-20 % (droższe modele mogą odznaczać się mocą do 25%). Im większa moc, tym wyższa cena paneli, ale także tym mniejsza powierzchnia, jaką należy zająć, aby zbudować całą instalację.
Dlaczego panele monokrystaliczne są bardziej wydajne? Tutaj ruch elektronów jest bardziej efektywny, bo zachodzi wewnątrz pojedynczych kryształów składających się na poszczególne ogniwa. W panelach polikrystalicznych natomiast proces powstawania jest mniej efektywny, bo poszczególne kryształy mają mniejszą wielkość, a ogniwa zostają wycinane z bloków, które są zbudowane z większej ilości kryształów. W rezultacie, w ogniwach monokrystalicznych powstaje materiał o większym stopniu czystości, co daje większą wydajność systemu.
Ogniwa monokrystaliczne – cena, wygląd
Ogniwa monokrystaliczne są droższe w produkcji dlatego ich finalna cena dla konsumenta też jest wyższa. Jak rozpoznać ogniwa monokrystaliczne? Zwykle można je zidentyfikować po ciemnej barwie (ciemnoniebieska lub granatowa). Można je rozpoznać również po kształcie. Panele monokrystaliczne mają kształt kwadratu ze ściętymi narożnikami.
Ogniwa fotowoltaiczne polikrystaliczne
Panele tego typu są niebieskie, mają kwadratowy kształt. Ich wydajność określa się na poziomie 15-16% (najlepsze rodzaje mogą mieć moc od 18 do 19%). Moc znamionowa panela zbudowanego z takiego rodzaju ogniw jest niższa niż w przypadku paneli monokrystalicznych. Oznacza to, że do wytworzenia określonej ilości prądu potrzeba tutaj więcej paneli. Dlatego stosuje się je wszędzie tam, gdzie nie ma ograniczeń w wykorzystaniu powierzchni.