Pompa ciepła: gruntowa, czy powietrzna? Które urządzenie wybrać?

Pompa ciepła: gruntowa, czy powietrzna? Które urządzenie wybrać?

dom-z-pompa-ciepla

Pompy ciepła to coraz częściej stosowane rozwiązanie pozwalające na ekologiczne i oszczędne ogrzewanie domu. Do dwóch najbardziej popularnych ich rodzajów należą pompy gruntowe oraz powietrzne. Każda z nich ma swoje wady i zalety, które warto rozpatrzeć, decydując się na taką inwestycję.

Pompy ciepła gruntowe i powietrzne – różnice w cenie zakupu

Dla wielu osób jednym z głównych czynników rozważanych przy wyborze pompy ciepła jest jej koszt. Inwestycja w gruntową pompę ciepła dla przeciętnego domu jednorodzinnego o powierzchni 160 m zamieszkiwanego przez czteroosobową rodzinę jest początkowo znacznie wyższa niż w przypadku pompy powietrznej. Koszt instalacji gruntowej pompy ciepła wraz z kolektorem gruntowym to bowiem cena ok. 40-50 tys. zł brutto. W przypadku powietrznej pompy ciepła cena urządzenia i montażu wynosi znacznie mniej, bo raptem 25-35 tys. zł. Ogólnie rzecz biorąc, dużo niższy koszt późniejszej eksploatacji pompy gruntowej pozwala na szybki zwrot początkowo poniesionych kosztów. Poniżej strefy przemarzania w gruncie panuje bowiem stała temperatura, co umożliwia pompom ciepła pracę na stałym poziomie efektywności. Powietrzne pompy ciepła są mniej efektywne, ale mogą być jedynym dostępnym rozwiązaniem w przypadku domów, obok których nie można wykonać kolektora gruntowego. Taka sytuacja może mieć miejsce np. w regionach górzystych.

Gdzie montuje się gruntowe lub powietrzne pompy ciepła?

Inną kwestią związaną z zainstalowaniem różnego rodzaju pomp ciepła jest miejsce i sposób ich montażu. Gruntowe pompy (urządzenia) znajdują się wewnątrz budynku, ale do ich wykonania niezbędne jest przeprowadzenie odwiertów na kolektor pionowy lub wymiennik poziomy. W przypadku domów o powierzchni od 100 do 200 m, w sumie należy zazwyczaj wykonać 2-3 odwierty, jednak ich właściciele muszą być świadomi, że wiąże się to z pracą ziemną ciężkim sprzętem na działce, która będzie wymagała po tym sporych prac w przywrócenie jej do poprzedniego stanu. W przypadku montowania wymiennika poziomego do pompy ciepła należy mieć z kolei na uwadze zajmowanie przez niego dość dużej powierzchni, która w dodatku musi pozostać niezabudowana, aby zapewnić odpowiednią regenerację urządzenia po sezonie grzewczym.

Powietrzne pompy ciepła są z pewnością dużo prostsze w instalacji, bowiem najczęściej jednostkę zewnętrzną można ustawić przy ścianie zewnętrznej budynku łącząc instalacją z systemem wewnętrznym. Warto przy tym wybrać miejsce osłonięte od silnego wiatru, ale jednocześnie gwarantujące stały i swobodny przepływ powietrza, dzięki czemu straty energii przy przesyłaniu jej z jednostki zewnętrznej były jak najmniejsze, a praca pompy nie byłaby zbyt uciążliwa zarówno dla mieszkańców domu, jak i ich sąsiadów.

Więcej informacji na temat pomp powietrznych oraz gruntowych znajdą Państwo na stronie firmy Elar, zajmującej się ich sprzedażą i montażem. Gruntowe pompy ciepła Gdańsk, pompy ciepła Trójmiasto i pompy ciepła Gdynia – oto specjalizacja naszych usług, wykonywanych na terenie województwa pomorskiego.