Współpraca pompy ciepła z systemami fotowoltaicznymi
Pompa ciepła, mimo że uznawana za jedne z najtańszych w eksploatacji urządzeń grzewczych, nadal potrzebuje energii elektrycznej do działania. W dodatku, ilość energii elektrycznej potrzebnej przez pompy ciepła jest większa niż w przypadku tradycyjnych instalacji cieplnych w domu. Aby zminimalizować czerpanie z zewnętrznych źródeł energii, warto rozważyć połączenie pompy ciepła Gdańsk z instalacją fotowoltaiczną. Aby zminimalizować koszty, warto zainwestować w panele fotowoltaiczne generujące energię elektryczną z energii słonecznej. Jak to zrobić?
Obliczamy moc instalacji fotowoltaicznej potrzebnej na pokrycie zapotrzebowania pompy ciepła w energię elektryczną
Na początku, należy dobrze zorientować się ile kWh energii potrzebuje w ciągu roku nasz dom. Przeciętnie ocenia się, że pojedyncze gospodarstwo domowe dysponujące budynkiem mieszkalnym o powierzchni ok. 120 m2 potrzebuje około 11 tyś kWh energii cieplnej. Pompa ciepła Gdynia wydolna do wygenerowania takiej ilości energii, potrzebuje pozyskania z sieci około 3 tyś kWh energii elektrycznej (mówimy o pompie ciepła typu powietrze-woda, której sezonowy współczynnik efektywności wynosi 3,8).
Aby pokryć takie zapotrzebowanie na energię elektryczną, konieczne jest zbudowanie instalacji fotowoltaicznej, której moc wynosi ok. 4,0 kWp.
Szacunki te nie są odporne na zmienne, takie jak stopień pokrycia w czasie, gdy intensywnie pracuje pompa ciepła oraz gdy następuje najbardziej intensywny proces produkcji energii elektrycznej.
Co zrobić z nadwyżkami energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalacje fotowoltaiczne?
Aby zoptymalizować opłacalność połączenia pompy ciepła powietrznej Gdynia lub pompy ciepła gruntowej z instalacjami fotowoltaicznymi, konieczne jest gromadzenie nadwyżek produkowanej energii elektrycznej w akumulatorach i korzystanie z nadwyżek w okresie zwiększonego zapotrzebowania. Niestety jednak, wielu inwestorów pozostaje skutecznie zniechęconych wysokim kosztem zakupu specjalistycznych akumulatorów i niskiej ich żywotności. Kolejnym rozwiązaniem może być kumulowanie energii w instalacjach wodnych.
Odsyłanie energii elektrycznej do sieci
Kolejnym rozwiązaniem redukującym straty nadprodukowanej energii elektrycznej jest korzystanie z inteligentnych liczników. Pozwalają one na odsyłanie nadwyżki energii do sieci. Licznik montowany jest w rozdzielnicy domowej, a jego zadaniem jest pomiar ilości energii elektrycznej, która została wyprodukowana przez panele fotowoltaiczne, a która nie została wykorzystana przez działające w domu urządzenia elektryczne. Tutaj jednak powstaje problem polegający na tym, że sieć nigdy nie zwróci nam faktycznie wyprodukowanej przez nas energii (zwykle zwrot występuje na poziomie ok. 80 procent).
Wykorzystanie nadwyżek z fotowoltaiki przez pompę ciepła
Zamiast więc odsyłać nadwyżkę prądu do sieci, warto zainstalować ten sam licznik w połączeniu z regulatorem pompy ciepła (za pomocą szyny komunikacyjnej). Dzięki temu zawsze, gdy wystąpi nadprodukcja energii elektrycznej, pompa ciepła aktywuje dodatkowe funkcje, na co dzień odłączone. Na przykład, podgrzewanie wody w basenie, podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, czy podniesienie (lub obniżenie) temperatury powietrza w pomieszczeniach. Możliwe jest też wykorzystanie takiej nadwyżki energii przez nagrzewanie zasobnika ciepłej wody o charakterze antybakteryjnym lub przez podgrzewanie wody w buforze wody grzewczej. Dzięki takiemu inteligentnemu sterowaniu możliwe jest prawie całkowite wykorzystanie energii elektrycznej, jaką generuje fotowoltaika Trójmiasto.